Do oblasti regiónu Tatry patria okresy Poprad a Kežmarok, okrem tých obcí kežmarského okresu, ktoré patria už do regiónu Zamagurie. Za centrum tejto oblasti sa považuje okresné mesto Poprad, ktorý je obkolesený na západe Tatranským národným parkom, na juhovýchode Národným parkom Slovenský raj a na juhozápade Národným parkom Nízke Tatry. Toto usporiadanie je určujúce z hľadiska riadenia a ochrany prírodných hodnôt v oblasti Vysokých Tatier.

Po vyslovení názvu  našich veľhôr hneď si predstavujeme vysoké hory, kde si môžeme v zime krásne zalyžovať, v lete využívať turistické chodníky na pešiu turistiku ale celoročne si môžeme využívať kúpele napríklad v Novom Smokovci, Štrbskom Plese alebo aj Tatranských Matliaroch. V samotnom centre regiónu v Poprade sa nachádza aj aquapark.

Prečo ľudia si navštevujú túto oblasť?

Odpoveď je jednoznačná. Kvôli prekrásnej prírode, možnostiam pešej turistiky a lyžovaniu a neposlednej rade aj významným turistickým lákadlám, ktoré tu boli vybudované. Najznámejšie vysokotatranské štíty sú Kriváň, Rysy a najvyšší je Gerlachovský štít. Mesto Vysoké Tatry je označené ako centrum Vysokotatranského regiónu. Nachádzajú sa tu kvalitne vybudované ubytovacie priestory formou hotelov aj apartmánov. Infraštruktúra je kvalitná, jednotlivé vysokohorské obce sú prepojené zubačkou, železnicou a cestnou komunikáciou.

Najznámejšia, najkrajšia a najväčšia osada v tomto regióne je Tatranská Lomnica, ktorá sa nachádza len 6 km východne od Smokovca. Prebiehajú tu veľké investície do infraštruktúry, stále pribúdajú zariadenia pre športovo-rekreačné aktivity. Nachádza sa tu ešte Múzeum TANAPu a veľkolepá Expozícia tatranskej prírody. Najstaršia tatranská osada je Starý Smokovec je administratívnym centrom Vysokých Tatier. Osada je významným dopravným uzlom trate Tatranskej elektrickej železnice  a lanovky, ktorá vedie na Hrebienok. Sú tu aj kvalitné pramene, ktoré veľmi radi vyhľadávajú turisti. Osada Štrbské pleso je významným centrom zimných športov, tu sa nachádza aj najvyššie turisticko-liečebne zariadenie.

Spomeňme tu ešte známe podtatranské obce ako Štrba, Štôla, Gerlachov, Stará a Nová Lesná a Veľká Lomnica, kde turisti tu nájdu takisto kvalitné ubytovanie ale už v lacnejšom prevedení.

Tu si ešte spomeňme záverom okresné mesto Poprad aj Kežmarok, kde turisti nájdu cenné pamiatky a rôzne turistické lákadlá, o ktorých sme už veľa napísali. Tieto mestá pod Vysokými Tatrami čakajú na návštevníkov, aby sa v regióne cítili čo najlepšie.